Skip to main content
sex personer sitter och lyssnar på föredrag

Om oss

Drive Sweden är ett strategiskt innovationsprogram (SIP) som fokuserar på att skapa framtidens mobilitetssystem för människor och gods som är hållbara, säkra och tillgängliga för alla. Drive Sweden är ett ekosystem av cirka 200 aktörer från näringsliv, samhälle och akademi som tillsammans utvecklar, testar och implementerar effektiva, uppkopplade, delade och automatiserade transportlösningar. 

Programmet

Drive Sweden är ett av Sveriges 17 strategiska innovationsprogram, med finansiering från Vinnova, Energimyndigheten och Formas. De aktörsdrivna innovationsprogrammen samverkar inom områden som är strategiskt viktiga för Sverige och ska bidra till att skapa hållbara lösningar på globala samhällsutmaningar och ökad internationell konkurrenskraft. Den statliga satsningen omfattar totalt åtta miljarder kronor på program som kan få finansiering i upp till tolv år, där näringslivet och andra aktörer bidrar med lika mycket.

Organisation

Drive Sweden styrs med hjälp av en styrelse, ett programkontor och ett kansli – i nära dialog med finansiären Vinnova. Styrelsen bestämmer bland annat programmets inriktning och beslutar om nya projekt medan programkontoret gör verkstad av programmets utveckling, diskuterar projektidéer och leder våra temaområdenKansliet administrerar arbetet och håller ihop såväl projektrelaterade uppgifter och programplattformar som event och det externa arbetet. Både styrelse och programkontor består av representanter från våra partnerorganisationer och styrelsens ledamöter väljs av våra partners vid årsstämman som hålls en gång om året.

Image
Drive Sweden organisationsstruktur

Styrelsen

Drive Sweden styrs av den programstyrelse som valdes på årsstämman den 26 januari 2022.

Jan Hellåker

Jan Hellåker

(chairman)

Agneta Wargsjö

Agneta Wargsjö

Trafikverket

Anna Kramers

Anna Kramers

Mistra SAMS

Anna Svensson

Anna Svensson

Göteborgs Stad

Camilla Lood

Camilla Lood

Business Sweden

Gerhard Wennerström

Gerhard Wennerström

Samtrafiken

Jacob Gramenius

Jacob Gramenius

Transportstyrelsen

Klara Bergkvist

Klara Bergkvist

GoMore

Magnus Hjälmdahl

Magnus Hjälmdahl

Sweco

Mattias Lundberg

Mattias Lundberg

Stockholms stad

Malin Labecker

Malin Labecker

Volvo Cars

Pia Berglund

Pia Berglund

Einride

Ulrik Janusson

Ulrik Janusson

Scania

Tord Hermansson

Tord Hermansson

Lindholmen Science Park

eric

Eric Wallgren

Vinnova

Andreas Netz

Andreas Netz

Vinnova

Programkontoret

Medlemmar i programkontoret:

anders

Anders Bengtsson

City of Lund

anders.bengtsson3@lund.se

azra

Azra Habibovic

Scania

azra.habibovic@scania.com

christina

Christina Stenman Jörgensen

AB Volvo – Business Models

christina.stenman.jorgensen@volvo.com

eric

Eric Wallgren

Vinnova

eric.wallgren@vinnova.se

hamid

Hamid Zarghampour

The Swedish Transport Administration – Digital Infrastructure

hamid.zarghampour@trafikverket.se

Ingrid Skogsmo

Ingrid Skogsmo

VTI – EU Coordination

ingrid.skogsmo@vti.se

kent eric

Kent Eric Lång

RISE – Policy Development

kent-eric.lang@ri.se

Lena Vidin

Lena Vidin

Swedish Transport Agency – Policy Development

lena.vidin@transportstyrelsen.se

Lionel

Lionel Belzons

CEVT

lionel.belzons@cevt.se

Magnus

Magnus Granström

SAFER - Public Engagement

magnus.granstrom@chalmers.se

Malin

Malin Andersson

Drive Sweden – Programme Director

malin.andersson@drivesweden.net

Marketta

Marketta Jurmu

Västtrafik

Marketta.Jurmu@vasttrafik.se

Mats

Mats Lundin

Volvo Cars – Open Calls

mats.lundin@volvocars.com

Mia

Mia Hesselgren

KTH

miahes@kth.se

Mikael Rönnholm

Mikael Rönnholm

Koenigsegg

mikael.ronnholm@koenigsegg.com

Olof Johansson

Olof Johansson

The Swedish Transport Administration – Society Planning

olof.b.johansson@trafikverket.se

Stefan

Stefan Myhrberg

Ericsson – Digital Infrastructure

stefan.myhrberg@ericsson.com

Partners

Partners

Drive Swedens partners är en hörnsten för att driva på arbetet för ett säkrare och mer hållbart transportsystem. Det är genom våra partners som de största effekterna av vårt gemensamma arbete skapas; både genom ett kunskapsutbyte som stärker alla olika aktörer men också genom konkreta resultat och initiativ från de projekt och forum där de deltar. Våra partners representerar offentlig sektor, näringsliv och akademi – både nationellt och internationellt. Se alla våra partners här.