STIG - Smart Teknik för Innovativ datainsamling och -analys för Gång- och cykelvägar
Gång- och cykelvägnätet är avgörande för hållbart resande, men många kommuner har svårt att effektivt identifiera underhållsbehov.

Bakgrund
Gång- och cykelvägnätet är avgörande för hållbart resande, men många kommuner har svårt att effektivt identifiera underhållsbehov. Till skillnad från bilvägar är datainsamling från gång- och cykelnätet ofta eftersatt, vilket kan leda till bristfälligt underhåll och säkerhetsrisker. Traditionella metoder för inspektion är både tidskrävande och kostsamma.
Syfte och mål
Projektet STIG (Smart Teknik för Innovativ datainsamling och -analys för Gång- och cykelvägar) utvecklar och testar en AI-baserad metod för effektiv datainsamling och analys av gång- och cykelvägar. Genom att anpassa befintlig teknologi för bilvägar till gång- och cykelinfrastruktur skapas ett kostnadseffektivt verktyg för kommuner att förbättra underhåll och säkerhet.
Metod
STIG genomförs i flera steg:
- Identifiering av behovsscenarier och infrastrukturella parametrar tillsammans med medverkande kommuner
- Utveckling av AI-algoritmer för analys av bilddata från gång- och cykelvägar
- Fälttester med olika datainsamlingsmetoder, inklusive kommunanställda, entreprenörer och olika fordonstyper
- Validering av data och analyser mot etablerade vägstandarder
- Framtagning av riktlinjer för implementering och uppskalning
Användning av resultatet
Resultaten från STIG kommer att:
- Ge kommuner ett verktyg för proaktivt och effektivt underhåll av gång- och cykelvägar
- Möjliggöra snabbare identifiering och åtgärdande av infrastrukturproblem
- Bidra till ökad säkerhet för cyklister och fotgängare
- Stärka attraktiviteten för aktiva färdsätt med miljö- och hälsovinster som följd
Period
Januari 2025 – juni 2026
Kontakt
Daniel Rudmark, daniel.rudmark@vti.se
Projektpartners
Statens väg- och transportforskningsinstitut (VTI) - koordinerande organisation, Helsingborgs stad, Stockholms stad, Umeå kommun, Järfälla kommun, Univrses AB
Vinnovanummer
2024-04172