Vi närmar oss tydligt en punkt där den senaste AV-tekniken (Autonomous Vehicle) levererar en överväldigande säker och betryggande upplevelse för kunder som har provat någon av de mest premiumtjänsterna. Med en allt tydligare teknisk mognad kan branschens nästa utmaning vara att skala upp verksamheten på ett sätt som stöder en hållbar affärsmodell.
Waymo och Uber är utan tvekan två av jättarna som formar denna framtid – ändå väljer de fundamentalt olika vägar för att nå dit.
Denna infografik över partnerskap inom AV-industrin (generöst delad av Augustin Friedel) belyser två slående skillnader mellan dessa bjässar. Även om denna bild kanske inte inkluderar varenda relation, är skillnaderna mellan Uber – som har etablerat det överlägset högsta antalet partnerskap – och Waymo med bara ett fåtal, ganska häpnadsväckande.
Vi täckte Ubers expansionsstrategi i ett nyligt nyhetsbrev; och den drivkraften har bara intensifierats i höst. Det mest aggressiva draget är ett nytt partnerskap med Nvidia och fordonstillverkaren Stellantis, som syftar till att distribuera 100 000 robotaxis för sin ride-hailing-verksamhet. Även om detta nummer inkluderar de tidigare aviserade 20 000 fordonen i en tidigare affär, lägger det nya avtalet till en ny dimension i AV-industrin eftersom Nvidia (och Stellantis) nu kommer att vara involverade på en djupare och mer integrerad nivå.
För marknader utanför USA har Uber samtidigt samarbetat med Momenta, den kinesiska leverantören av AV-teknik, vilket utvidgar Ubers autonoma ambitioner ännu längre in i Asien och Europa.
Waymo å andra sidan driver i stor utsträckning en vertikalt integrerad agenda, åtminstone när det gäller själva AD-tekniken (Autonomous Driving) – men de har avsevärt utökat sina planerade operationer. Inte bara geografiskt utan också till tuffare väderförhållanden, plus att de lägger till tillgång till motorvägar och utvalda flygplatser.
Det är värt att kort titta i backspegeln. Waymos tester har alltid utgått från San Francisco Bay Area, men deras första kommersiella tjänst lanserades i Phoenix 2020. Fyra år senare öppnade Waymo för betalande kunder i centrala San Francisco och Los Angeles. Intressant nog antydde de nästan två åren de tillbringade med att lära sig en relativt liten del av Los Angeles att storskalig utrullning över hela USA – än mindre globalt – skulle kräva betydande tid.
Men tydligen har Waymo avsevärt förbättrat sina processer längs vägen, eftersom utrullningsmeddelanden nu faller in snabbare än regndroppar under en svensk höst.
Source: https://waymo.com/
Denna karta, presenterad av Waymo vid den nyliga SAE/ATS-konferensen i Phoenix, presenterar en mycket imponerande utrullningsplan, inte bara i USA utan även i Japan och Storbritannien. Waymo har nu 2 500 fordon i kommersiell drift i 5 amerikanska storstadsområden, men om de ska täcka uppemot 20 nya marknader under nästa år, kan fordonstillgången bli ett hinder på vägen mot dominans. Lyckligtvis har de nu börjat testa både Hyundai Ioniq 5 och – ur ett svenskt perspektiv ännu mer spännande – det första specialbyggda AV-fordonet, Zeekr RT (nyligen visat på Drive Sweden Forum), som båda kan bli ‘skarpa’ snart.
Sammanfattningsvis har de senaste månaderna levererat en anmärkningsvärd våg av meddelanden om autonom mobilitet, här är exempel på tillkännagivanden från andra stora aktörer: WeRide, Baidu, Toyota, Pony.ai och Lyft.
Det är tydligt att delad, elektrisk och autonom mobilitet inte längre är en framtidsvision – det håller på att bli en uppskalad kommersiell verklighet. Denna förändring understryker en enkel sanning; nästa fas av autonom mobilitet kommer att definieras inte bara av tekniken i sig, utan av ekosystem – partnerskap, regelverk och servicemodeller byggda för skalbarhet i den verkliga världen.